Iyengar Yoga Classes

Level of Class

The range of Iyengar Yoga classes in Essex includes Beginners Classes, General Level Classes, Intermediate Level Classes, Teachers Classes, Restorative and Relaxation Classes, Pranayama (breathing) Classes, Gentle Classes for those who need to work at a slower pace, and Remedial Classes for people with health problems.

Beginners who are new to Iyengar Yoga can attend classes specially designed for beginners and some General Level Classes  also welcome beginners.

Health

Remedial Classes, sometimes called Therapy Classes are held in Essex.

Contact IYCE for advice on suitable classes if you have any of the following conditions high blood pressure, heart disease, cancer, epilepsy, diabetes, Menieres disease, detached retina, AIDS, ME, MS, recent post operative conditions, or if you are a new student to yoga and you are pregnant. If you have had surgery, have a serious illness or other condition, or an injury we can advise you about appropriate classes if you seek advice from us. Students with any of these conditions are usually advised to attend a class taught by an Intermediate Teacher or a Remedial/Therapy Class.

Certification Mark

All qualified and insured Iyengar yoga teachers are licensed to use the Certification Mark, which is a Registered Trade Mark. All of our teachers in the Iyengar Yoga Centre for Essex are licensed to use this mark.

Iyengar yoga classes in Essex

  1. Location Level When Teacher Venue
  2. Chelmsford  General  Tuesday 19:30  Larane Sullivan  Quaker Meeting House  View details
  3. Colchester  General  Thursday 19:30  Claire Nixon  Guildford Road Hall  View details
  4. Brentwood  General  Monday 20:00  Susan Clark  Adult Community College  View details
  5. Wethersfield  Beginners/General  Wednesday 10:00  Michelle Marshall  Blackmore End Village Hall  View details
  6. Chelmsford  Beginners  Monday 20:25  Claire Hanrahan  Quaker Meeting House  View details
  7. Zoom  Level 2  Thursday 18:00  Michelle Galliano  Zoom  View details
  8. Grays  Level 1  Thursday 20:00  Michelle Galliano  Orsett Churches Centre  View details
  9. Chelmsford  General  Wednesday 11:00  Claire Hanrahan  St Andrews Room  View details
  10. Chelmsford  Intermediate  Monday 18:45  Claire Hanrahan  Quaker Meeting House  View details
  11. Grays  General  Monday 18:00  Michelle Galliano  Orsett Churches Centre  View details
  12. Grays  General  Monday 19:45  Michelle Galliano  Orsett Churches Centre  View details
  13. Grays  General  Wednesday 10:00  Michelle Galliano  Orsett Churches Centre  View details
  14. Basildon  Beginners  Wednesday 10:00  Denise Mehlman  Zinc Arts  View details
  15. Bishops Stortford  General  Monday 18:30  Lorna Taylor  Bishop's Stortford Rugby Club  View details
  16. Bishops Stortford  General  Tuesday 10:00  Lorna Taylor  Bishop's Stortford Rugby Club  View details
  17. Bishops Stortford  General  Thursday 09:30  Lorna Taylor  Bishop's Stortford Rugby Club  View details
  18. Chelmsford  Level 1  Sunday 10:00  Susan Holmes  Saint Green Place  View details
  19. Billericay  Level 1  Monday 10:00  Sharon Murphy  The Chantry Centre  View details
  20. Manningtree  General  Tuesday 19:30  Gipe Giddings   Lawford Studio  View details
  21. Manningtree  General  Thursday 19:30  Gipe Giddings   Lawford Studio  View details
  22. Manningtree  Beginners  Wednesday 19:30  Gipe Giddings   Lawford Studio  View details
  23. Manningtree  General  Friday 07:30  Gipe Giddings   Lawford Studio  View details
  24. Saffron Walden  Level 1  Wednesday 19:00  Susan Holmes  Mokshala  View details
  25. Chelmsford  Beginners  Monday 18:30  Sophie Reynolds  Galleywood Heritage Centre  View details
  26. Manningtree  Beginners  Friday 10:00  Gipe Giddings   Lawford Studio  View details
  27. Bishops Stortford  Beginners  Wednesday 09:15  Adrienne Bagnall  United Reform Church Hall  View details
  28. Chelmsford  General  Tuesday 09:15  Denise Mehlman  Highwood Village Hall  View details
  29. Chipping Ongar  General  Monday 19:15  Denise Mehlman  High Ongar Village Hall  View details
  30. Chipping Ongar  Beginners  Tuesday 19:30  Denise Mehlman  Great Canfield Village Hall  View details
  31. Chelmsford  Gentle  Wednesday 09:30  Nikki Hollas  Galleywood Heritage Centre  View details
  32. Chelmsford  General  Tuesday 11:00  Nikki Hollas  Essex Dance Theatre  View details
  33. Bishops Stortford  General  Monday 19:00  Adrienne Bagnall  Woo Pilates Studio  View details
  34. Bishops Stortford  General  Wednesday 13:00  Adrienne Bagnall  Woo Pilates Studio  View details
  35. Bishops Stortford  General  Wednesday 18:00  Sharon Whiteley  Bishops Park Community Centre  View details
  36. Bishops Stortford  General  Friday 10:00  Sharon Whiteley  Bishop's Stortford Rugby Club  View details
  37. Chipping Ongar  Beginners  Monday 18:00  Denise Mehlman  High Ongar Village Hall  View details
  38. Chelmsford  Senior Intermediate  Wednesday 19:30  Susan Long  Quaker Meeting House  View details
  39. Chelmsford  General  Tuesday 11:00  Susan Long  Highwood Village Hall  View details
  40. Chelmsford  General  Tuesday 19:00  Susan Long  Highwood Village Hall  View details
  41. Chelmsford  REMEDIAL  Friday 10:00  Susan Long  Highwood Village Hall  View details
  42. Chelmsford  Teachers Support Group  Saturday 09:00  Susan Long  Highwood Village Hall  View details
  43. Chelmsford  Pranayama Class  Sunday 09:30  Susan Long  Highwood Village Hall  View details
  44. Chelmsford  Beginners  Tuesday 19:00  Sophie Reynolds  Trinity Methodist Church  View details
  45. Witham  Beginners  Monday 19:00  Larane Sullivan  Silver End Village Hall  View details
  46. Chelmsford  General Level  Thursday 09:30  Nikki Hollas  Beaulieu Park Community  View details
  47. Sudbury  Beginners  Monday 10:00  Vashti Davis  Lavenham Village Hall  View details
  48. Sudbury  Beginners  Thursday 19:30  Vashti Davis  Lavenham Village Hall  View details
  49. Zoom  General  Tuesday 9:15  Claire Hanrahan  Zoom  View details
  50. Zoom  General  Wednesday 9:15  Claire Hanrahan  Zoom  View details
  51. Zoom  Intermediate  Friday 9:15  Claire Hanrahan  Zoom  View details
  52. Zoom  Intermediate  Tuesday 19:00  Claire Hanrahan  Zoom  View details
  53. Chelmsford  General  Monday 9:30  Claire Hanrahan  Highwood Village Hall  View details
  54. Zoom  General  Saturday 9:00  Nikki Hollas  Zoom  View details
  55. Chelmsford  Beginners  Thursday 18:00  Claire Hanrahan  Quaker Meeting House  View details
  56. Chelmsford  General   Thursday 19:05  Claire Hanrahan  Quaker Meeting House  View details
  57. Saffron Walden  Level 1  Thursday 11:00  Susan Holmes  Mokshala  View details
  58. Great Dunmow  Level 2  Monday 9:00  Sarah Toward  Foakes Hall  View details
  59. Great Dunmow  Level 1  Monday 18:00  Sarah Toward  Great Dunmow Primary School  View details
  60. Great Dunmow  Level 2  Monday 19:30  Sarah Toward  Great Dunmow Primary School  View details
  61. Zoom  Level 2  Wednesday 19:30  Sarah Toward  Zoom  View details
  62. Great Dunmow  Level 2  Thursday 10:30  Sarah Toward  The Old Post Office  View details
  63. Bishops Stortford  Level 2  Thursday 18:00  Sarah Toward  The Emmaus Centre  View details
  64. Bishops Stortford  Level 2  Friday 10:00  Sarah Toward  The Emmaus Centre  View details